Menu

Photo

Bike

Trasa rowerowa Międzywodzie - Kamień Pomorski

photobike
Copy_of_NYC_Girls_Getaway_22Mamy wakacje więc warto wyruszyć rowerem poza najbliższe otoczenie, świetnie sprawdzi się do tego polski Bałtyk. Mi się to udało i podjąłem decyzję, że obiorę kierunek łączący ciekawe i piękne miejsca. Jeden rzut okiem na mapę i wiedziałem, gdzie podążę. Zebrałem szczegółowe informacje i wybrałem ścieżkę rowerowo-pieszą prowadzącą do Kamienia Pomorskiego.
Opracowałem plan przejazdu i postanowiłem, że nie tylko będę się cieszył radością z jazdy i pięknem przyrody, ale także zobaczę najbardziej znane miejsca i tym razem również zabytki.

Miejsce startu:
ulica Zatoczna (od strony Zalewu Kamieńskiego, przystań dla łodzi) w Międzywodziu.

Rodzaj nawierzchni:
droga asfaltowa, kostka brukowa, płytki chodnikowe.

Orientacyjny czas przejazdu:
1 godzina 10 minut (wliczając w to również przyspieszone zwiedzanie Kamienia Pomorskiego).

Cel podróży:
poznanie nowego regionu, zapoznanie się z nowym terenem nadmorskim oraz zobaczenie zabytków i najpopularniejszych w Kamieniu Pomorskim miejsc.

Poziom trudności:
łatwa.
 
Natężenie ruchu: średnie i parametr ten dotyczy przede wszystkim samej ścieżki rowerowej na której możemy spotkać poza rowerzystami także rolkarzy, biegaczy i uprawiających nordic walking.
 
Pokonany dystans: wynosi około 17,5 km w jednym kierunku.
 
Moją pierwszą nadmorską wycieczkę zacząłem od ulicy Zatocznej w Międzywodziu i jak przystało na miejscowość położoną między wodami Zalewu Kamieńskiego oraz Morza Bałtyckiego postanawiam zacząć od południowej strony graniczącej z Zalewem Kamieńskim.
find_a_waynot_an_excuse_15
 
find_a_waynot_an_excuse_11
 
find_a_waynot_an_excuse_18
Kieruję się na północ do głównego traktu przebiegającego przez tą turystyczną miejscowość i właśnie na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej skręcam w prawo na wschód (droga nr 102). Zaledwie po przejechaniu może 200 metrów zjeżdżam z drogi głównej na ścieżkę rowerowo-pieszą ułożoną z płytek chodnikowych - odtąd  poruszam się równolegle do ruchliwej w lecie drogi 102. Trzeba uważać, gdyż wyznaczona trasa rowerowa przecina wiele wjazdów do ośrodków wypoczynkowych lub posesji - tam mogą pojawić się niespodziewanie wysokie krawężniki a nawet groźne dla rowerzysty dziury.
Dodatkową atrakcją  jest to, że ścieżka rowerowa jest oznaczona żółtą muszelką na niebieskim lub czarnym tle. Muszelka wyznacza tzw. Pomorską Drogę Świętego Jakuba, która została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego Unesco w 1987 roku. Jest to międzynarodowy szlak turystyczny, którego celem - jak czytamy na stronie www.re-create.pl - jest "zachęcenie ludzi do wolniejszego, bardziej refleksyjnego przemierzania krajów i regionów, zasmakowania w ich różnorodności oraz zrozumienia specyfiki." Dokładnie tak, jak to się "działo w minionych wiekach, kiedy to ludzie przemierzali drogę do Santiago de Compostela". Ta droga komunikacyjna przebiega przez wiele krajów od Kretyngi na Litwie po Hiszpanię na zachodzie. Więcej na ten temat na www.re-create.pl - poniżej przedstawiam przykładową mapkę właśnie z tej strony www.
Pomorska_Droga_witego_JakubaWracając do mojej wycieczki...
Po obu stronach drogi są drzewa, które powinny dawać przyjemny cień (rano i w godzinach popołudniowych).
IMG_6667Po pewnym czasie przeprawiam się na drugą stronę przez podnoszony most nad rzeką Dziwna.
find_a_waynot_an_excuse_23Zanim wstąpię na most, schodzę z roweru, gdyż przy takim ruchu pieszych ciężko jest się pomieścić z wymijającymi mnie ludźmi. Po obu stronach mostu mamy całkiem ładny widok - niestety nie mogę się tu zatrzymać na dłużej w celu podziwiania, ponieważ mógłbym utrudnić ruch turystyczny na moście :), więc wsiadam za mostem na rower i na najbliższym rondzie trzymam się drogi 102 na Kamień Pomorski (pierwszy zjazd) - jadę oczywiście ścieżką pieszo - rowerową.
IMG_6671Jestem trochę miło zaskoczony z powodu pojawienia się utrzymanego w bardzo dobrym stanie autobusu "Autosan", którego w Małopolsce trudno spotkać - od razu przypominają się dojazdy na studia…
find_a_waynot_an_excuse_19Każde rondo, które mijam lub będę mijał jest bardzo pięknie ozdobione kwiatami i czasem motywami morskimi - akurat tutaj jest to urokliwa łódka dużych rozmiarów (dokładnie taka, jakie robiłem w dzieciństwie z papieru).
find_a_waynot_an_excuse_20W Dziwnowie zjeżdżam z drogi 102 na trakt pieszy tuż nad samą linią rzeki Dziwna - widoki są naprawdę warte, aby zejść z roweru i je podziwiać. Dla lubiących świeże, dopiero uwędzone ryby, albo płatne wycieczki statkami, lub wędkarstwo, albo po prostu odpoczynek z najbliższymi - to naprawdę dobre miejsce na przystanek.
find_a_waynot_an_excuse_24
Na następnym rondzie trzymam się ścieżki pieszo - rowerowej prowadzącej do Kamienia Pomorskiego - od teraz jedziemy po kostce brukowej. Po dłuższym czasie dojeżdżamy do ronda i pozostajemy na ścieżce równolegle przebiegającej do drogi nr 107 na Kamień Pomorski.
find_a_waynot_an_excuse_12
Już niedługo wjeżdżamy na świetnie utrzymaną i oznaczoną ścieżkę rowerową. Mijane okolice obfitują w piękne widoki, a doskonała nawierzchnia asfaltowa potęguje wrażenie poruszania się do Kamienia Pomorskiego jakby bez wysiłku.
find_a_waynot_an_excuse_3
 
find_a_waynot_an_excuse_7
 
IMG_6730Po drodze mijam wielu entuzjastów jednośladów, biegaczy oraz rolkarzy. Znaczną część przejeżdżam w terenie otwartym z obu stron, co dla mnie jest dodatkową atrakcją wizualną i wzmagającą uczucie przyjemnego chłodzenia przez wiatr.
find_a_waynot_an_excuse_8
 
find_a_waynot_an_excuse_9
 
find_a_waynot_an_excuse_10
Jednym z negatywnych zaskoczeń jest oficjalne zakończenie się ścieżki dla rowerów (za pomocą znaków) - mniej więcej po przecięciu skrzyżowania oznaczonym poniższym znakiem informacyjnym pokazującym, że poruszając się na wprost dotrzemy do centrum Kamienia Pomorskiego.
find_a_waynot_an_excuse_111
Zmienia się nawierzchnia i komfort jazdy - znowu koła toczą się po bardzo wąskim chodniku. Ale i tak warto jechać dalej.
Pokonuję most nad rzeką Świniec i po obu stronach podziwiam piękną przyrodę - a to wszystko przy wtórze pięknie śpiewających ptaków.
find_a_waynot_an_excuse_121
 
find_a_waynot_an_excuse_131
Wreszcie dojeżdżam do ronda im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Pomorskim i zjeżdżam w prawo (1 zjazd) - jadąc ulicą Szpitalną i potem kolejno Adama Mickiewicza i Stefana Żeromskiego mijam Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej,
find_a_waynot_an_excuse_14
…i wybudowaną w stylu rzymsko-gotyckim ceglaną Katedrę Kamieńską pw. Jana Chrzciciela, w której od wielu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
find_a_waynot_an_excuse_2
Potem z ulicy Gryfitów skręcam w prawo na ulicę Mariańską i tam spotykam kolejną budowlę sakralną Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieniu Pomorskim.
IMG_6635
Nie wracam już na ulicę Gryfitów, ale nadal jestem wśród otaczających mnie tutejszych bloków, więc schodzę z roweru i przejściem znajdującym się z prawej strony pod blokiem schodzę schodami do przybrzeżnej Alei Mistrzów Żeglarstwa...
find_a_waynot_an_excuse_22
 
IMG_6768...i udaję się na wschód wzdłuż murów obronnych do kładki dla rowerów i pieszych o nazwie "Kamień Pomorski - Żółcino".
find_a_waynot_an_excuse_521
Z punktu widzenia pomostu jest co podziwiać - z jednej strony piękno natury...find_a_waynot_an_excuse_27
 
find_a_waynot_an_excuse_38
 
find_a_waynot_an_excuse_16
...a z drugiej strony - panorama na miasto od strony Zalewu Kamieńskiego i imponującą ale nie ogromną przystań dla łodzi oraz molo.
find_a_waynot_an_excuse_48
Ruch na zalewie jest dosyć spory.
find_a_waynot_an_excuse_69
 
find_a_waynot_an_excuse_79
Mnogość łódek mogę oglądać tuż przy betonowej linii brzegowej prowadzącej na molo.
find_a_waynot_an_excuse_99
 
find_a_waynot_an_excuseJeszcze tylko z molo podjeżdżam ulicą Wilków Morskich pod ponad 700-letnią gotycką basztę, w której mieści się Muzeum Kamienia. I ostatnim punktem mojej wycieczki jest Plac Stary Rynek.
find_a_waynot_an_excuse6_10
 
find_a_waynot_a3n_excuse_13Odnajduję ścieżkę rowerową i wracam do Międzywodzia - na dziś mój cel został osiągnięty :)
find_a_waynot_4an_excuse_1
 
Zapis trasy na mapach poniżej
Trasa wycieczki - rzut ogólny
MidzywodzieKamie_Pomorski_caa_trasa Widok bardziej szczegółowy - początek wycieczki z Międzywodzia
Pocztek_trasy_Midzywodzie2Przebieg trasy w Kamieniu Pomorskim poniżej.
Kamie_Pomorskiprzebieg_trasy_rowerower

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Barbara] *.internetdsl.tpnet.pl

    Właśnie planuję dłuższy weekend w Międzywodziu i szukam spa nad morzem. Zastanawiam się nad ośrodkiem wypoczynkowym Marena Wellness & Spa . Co myślicie?

© Photo
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci